• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JUNIOR GRAND PRIX 10 & UNDER I - 2019

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under I - 2019

Date:
23 February 2019 - 24 February 2019
Venue :
SULTAN HOTEL & RESIDENCE - JAKARTA
Contact :
+6221 57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :
By online system at the website: www.sportama.com
Deadline :

U8 (red) : Friday, February 22, 2019 at 6.00 pm

U10 (orange) : Thursday, February 21, 2019 at 6.00 pm

Fee :

U8 (red) : IDR 300.000 /person

U10 (orange) : IDR 350.000 /person

Transfer to Bank BNI, acc #0324729718

PT.Sport Nusantara Management

Divisions:

Boys & Girls (single - mixed gender)

U8 (red) : Born on/or after January 01, 2011

U10 (orange) : Born on/or after January 01, 2009 

Schedule of play :

For U10 (orange) : Drawing & schedule of play will be posted in the website on Friday, February 22, 2019 at noon.

For U8 (red) : All matches will be started on Sunday, February 24, 2019 at 9.00 am.

Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Jayden Rafael Gunawan
2 Warren Russell Gunawan
3 Muhammad Farhan
4 Phillipe Bawono
5 Liam Gunawan
6 Matthew Ian Tjokro
7 Oliver Abiel Soelistyo
8 Kei Kikuchi
9 Darrell Carsten Hermawan
10 Almaghesta Zafa Utama
11 Marvell Xavier Bun
12 Leanard Matskevich
13 Matthieu Fissot
14 Rafi Salman
15 James Ethan Lau

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Niki Resya Wardana
2 Rafael Bawono
3 Devon Kei Enzo
4 Rifki Dias Setiaji
5 Preston Dharmadi
6 Henri Le Chatelier
7 Marc Joe Sutisna
8 Zach Arsa Soelistyo
9 Keanu Sinclair Liem
10 Justin Suryadi

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Niqkhesya Rahmawati
2 Joelle Faith Jusuf
3 Madeline Ivy Tjokro
4 Isabel Karjono
5 Reyna Aurora
6 Roselin Wijaya
7 Aurelle Ellaine Darewi
8 Florence Joy Widjaja

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Radhwa Kamala Khaerunnisa
2 Karen Yap
3 Janetta Ameera Trinanda

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under I - 2019
U10 ORANGE

  • 1
  • Keanu Sinclair Liem

  • -

  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Karen Yap

  • -
  • 6
  • -
  • 4
  • Radhwa Kamala Khaerunnisa

  • -
  • 1
  • -
  • 5
  • Devon Kei Enzo

  • -
  • -
  • -
  • 6
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Rafael Bawono

  • -
  • 1
  • -
  • 8
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  • 9
  • Marc Joe Sutisna

  • -
  • 1
  • -
  • 10
  • Niki Resya Wardana

  • -
  • 6
  • -
  • 11
  • Zach Arsa Soelistyo

  • -
  • 6
  • -
  • 12
  • Henri Le Chatelier

  • -
  • 1
  • -
  • 13
  • Janetta Ameera Trinanda

  • -
  • 1
  • -
  • 14
  • Preston Dharmadi

  • -
  • 6
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Rifki Dias Setiaji

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Keanu Sinclair Liem

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Karen Yap

  • -
  • 2
  • -
  •  
  • Devon Kei Enzo

  • -
  • 3
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Niki Resya Wardana

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Zach Arsa Soelistyo

  • -
  • 2
  • -
  •  
  • Preston Dharmadi

  • -
  • 2
  • -
  •  
  • Rifki Dias Setiaji

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Keanu Sinclair Liem

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 4
  • -
  •  
  • Niki Resya Wardana

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Rifki Dias Setiaji

  • -
  • 2
  • -
  •  
  • Keanu Sinclair Liem

  • -
  • 0
  • -
  •  
  • Niki Resya Wardana

  • -
  • 6
  • -

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under I - 2019
U8 RED

Group A
No Name Matthew Ian Tjokro Warren Russell Gunawan Niqkhesya Rahmawati Aurelle Ellaine Darewi Oliver Abiel Soelistyo Leanard Matskevich Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Matthew Ian Tjokro
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 10 -
- 1 -
- 10 -
- 8 -
- 4 -
- 10 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
2 Warren Russell Gunawan
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 8 -
- 7 -
- 10 -
5 4 1
-
-
-
-
- -
3 Niqkhesya Rahmawati
- 10 -
- 4 -
- 9 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 3 -
- 7 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
5 1 4
-
-
-
-
- -
4 Aurelle Ellaine Darewi
- 1 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
5 - 5
-
-
-
-
- -
5 Oliver Abiel Soelistyo
- 8 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 3 -
- 10 -
5 2 3
-
-
-
-
- -
6 Leanard Matskevich
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
- 3 -
- - -
- - -
5 5 -
-
-
-
-
- I
Group B
No Name Kei Kikuchi Phillipe Bawono James Ethan Lau Joelle Faith Jusuf Florence Joy Widjaja Frederick Richard Wijaya Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Kei Kikuchi
- - -
- - -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 6 -
- 1 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
5 1 4
-
-
-
-
- -
2 Phillipe Bawono
- 10 -
- 9 -
- - -
- - -
- 10 -
- 6 -
- 5 -
- 10 -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
- 6 -
5 4 1
-
-
-
-
- -
3 James Ethan Lau
- 6 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- - -
- - -
- 2 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
5 - 5
-
-
-
-
- -
4 Joelle Faith Jusuf
- 10 -
- 1 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 2 -
- - -
- - -
- 10 -
- 0 -
- 10 -
- 5 -
5 5 -
-
-
-
-
- I
5 Florence Joy Widjaja
- 10 -
- 8 -
- 2 -
- 10 -
- 10 -
- 3 -
- 0 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 5 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
6 Frederick Richard Wijaya
- 10 -
- 7 -
- 6 -
- 10 -
- 10 -
- 9 -
- 5 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- - -
- - -
5 2 3
-
-
-
-
- -
Group C
No Name Almaghesta Zafa Utama Jayden Rafael Gunawan Madeline Ivy Tjokro Isabel Karjono Roselin Wijaya Matthieu Fissot Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Almaghesta Zafa Utama
- - -
- - -
- 10 -
- 9 -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- 3 -
- 4 -
- 10 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
2 Jayden Rafael Gunawan
- 9 -
- 10 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 3 -
- 6 -
- 10 -
5 2 3
-
-
-
-
- -
3 Madeline Ivy Tjokro
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 3 -
- 3 -
- 10 -
5 4 1
-
-
-
-
- -
4 Isabel Karjono
- 6 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 6 -
- 4 -
- 10 -
5 1 4
-
-
-
-
- -
5 Roselin Wijaya
- 3 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- - -
- - -
- 0 -
- 10 -
5 - 5
-
-
-
-
- -
6 Matthieu Fissot
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 0 -
- - -
- - -
5 5 -
-
-
-
-
- I
Group D
No Name Marvell Xavier Bun Muhammad Farhan Darrell Carsten Hermawan Reyna Aurora Liam Gunawan Rafi Salman Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Marvell Xavier Bun
- - -
- - -
- 4 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 10 -
- 9 -
- 3 -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
5 1 4
-
-
-
-
- -
2 Muhammad Farhan
- 10 -
- 4 -
- - -
- - -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 3 -
- 5 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
3 Darrell Carsten Hermawan
- 10 -
- 3 -
- 9 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 6 -
- 3 -
- 10 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
4 Reyna Aurora
- 9 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- - -
- - -
- 0 -
- 10 -
- 1 -
- 10 -
5 - 5
-
-
-
-
- -
5 Liam Gunawan
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 5 -
- 6 -
- 10 -
- 10 -
- 0 -
- - -
- - -
- 5 -
- 10 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
6 Rafi Salman
- 10 -
- 2 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 1 -
- 10 -
- 5 -
- - -
- - -
5 5 -
-
-
-
-
- I
  • 1
  • Leanard Matskevich

  • -
  • 10
  • -
  • 2
  • Joelle Faith Jusuf

  • -
  • 6
  • -
  • 3
  • Matthieu Fissot

  • -
  • 10
  • -
  • 4
  • Rafi Salman

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Leanard Matskevich

  • -
  • 8
  • -
  •  
  • Matthieu Fissot

  • -
  • 10
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Feb 2019 11:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 2 Karen Yap Radhwa Kamala Khaerunnisa
Sat Feb 2019 11:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 4 Rafael Bawono Justin Suryadi
Sat Feb 2019 11:30:00 U10 ORANGE 16th Round - 5 Marc Joe Sutisna Niki Resya Wardana
Sat Feb 2019 11:30:00 U10 ORANGE 16th Round - 6 Zach Arsa Soelistyo Henri Le Chatelier
Sat Feb 2019 12:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 7 Janetta Ameera Trinanda Preston Dharmadi
Sat Feb 2019 13:00:00 U10 ORANGE Quarter Final - 1 Keanu Sinclair Liem Karen Yap
Sat Feb 2019 13:00:00 U10 ORANGE Quarter Final - 2 Devon Kei Enzo Justin Suryadi
Sat Feb 2019 13:30:00 U10 ORANGE Quarter Final - 3 Niki Resya Wardana Zach Arsa Soelistyo
Sat Feb 2019 13:30:00 U10 ORANGE Quarter Final - 4 Preston Dharmadi Rifki Dias Setiaji
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Feb 2019 09:30:00 U10 ORANGE Semi Final - 1 Keanu Sinclair Liem Justin Suryadi
Sun Feb 2019 09:30:00 U10 ORANGE Semi Final - 2 Niki Resya Wardana Rifki Dias Setiaji
Loading…