• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX 10 & UNDER IV - 2017

Sportama Junior Grandprix 10 & Under IV - 2017

Date:
02 September 2017 - 03 September 2017
Venue :
Sultan Hotel & Residence, Jakarta
Contact :
021-57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :
The register is should be applied by online at www.sportama.com
Deadline :

Orange & Green division : Wednesday, August 30, 2017 at 6.00 pm

Red division : Friday, September 01, 2017 at 6.00 pm

Fee :

IDR 350.000 /person (for 10orange & 10green)

IDR 300.000 /person (for 8red)

Divisions:

10 & Under : born on or after January 1, 2007

- Green Balls : Players should have basic fundamental with consistency and placement (using full size court & 25% slower then yellow ball).

- Orange Balls : Players should have basic fundamental with consistency (using 18 x 6,4 M court size and 50% slower then yellow ball).

 

8 & Under : born on or after January 1, 2009

Red Balls : Basic serve and groundstrokes (using 12,8 x 6,1 M court size and 75% slower then yellow ball).

Schedule of play :

The Drawing & schedule will be posting at www.sportama.com on Thursday at noon.
Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Preston Dharmadi
2 Gana Bayu
3 Justin Suryadi
4 Zach Arsa Soelistyo
5 Carl Nicholas Yudha
6 M Fakhri Akbar Siregar
7 Joshua Theodore Suryanto
8 Lars Goliono

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Gardan Hermawan
2 Maximilian Marco Setjadi
3 Arka Hiro
4 Bixenta Adzkaa Feisal
5 Daryl Matthew Widjaja
6 Corey Lau
7 Bryan Suryadi
8 Michael Alexander Yudha

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Keitaro Hendrajanto
2 Mochammad Rizky Dinata
3 Kevin Marino Tedjomulja
4 Cobey Lau
5 Jason Suryadi
6 Jamond Tsang Suwandi
7 Edbert Rafael Kurniawan
8 Yuma Tsunoda
9 Gabriel B. M. Majampoh

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Ariani Munoz
2 Gwen Emily Kurniawan
3 Kiera Aurellia Yasa

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Joelle Sahara Liem
2 Martina Taborda Urbaneja
3 Gabriella Karina Santoso
4 Quirina Trea
5 Kaylee Tandjung
6 Rebecca Darmawan
7 Clarinta Kyara Feisal

Sportama Junior Grandprix 10 & Under IV - 2017
BOYS GREEN

  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • 6
  • -
  • Mochammad Rizky Dinata
  • -
  • 0
  • -
  • Yuma Tsunoda
  • -
  • 1
  • -
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • 6
  • -
  • Gabriel B. M. Majampoh
  • -
  • 4
  • -
  • Mochammad Rizky Dinata
  • -
  • 6
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • Keitaro Hendrajanto
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Yuma Tsunoda
  • 4
  • 3
  • -
  • 4
  • Jason Suryadi
  • 5
  • 5
  • -
  • 5
  • Cobey Lau
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • -
  • -
  • 9
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Gabriel B. M. Majampoh
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Mochammad Rizky Dinata
  • -
  • -
  • -
  • 14
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 15
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Jamond Tsang Suwandi
  • -
  • -
  • -
  • Keitaro Hendrajanto
  • 4
  • 4
  • -
  • Jason Suryadi
  • 0
  • 1
  • -
  • Cobey Lau
  • 4
  • 5
  • -
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • 0
  • 3
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • 4
  • 4
  • -
  • Gabriel B. M. Majampoh
  • 0
  • 0
  • -
  • Mochammad Rizky Dinata
  • 1
  • 1
  • -
  • Jamond Tsang Suwandi
  • 4
  • 4
  • -
  • Keitaro Hendrajanto
  • 5
  • 3
  • 8
  • Cobey Lau
  • 4
  • 5
  • 10
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • 2
  • 1
  • -
  • Jamond Tsang Suwandi
  • 4
  • 4
  • -
  • Cobey Lau
  • 4
  • 0
  • -
  • Jamond Tsang Suwandi
  • 5
  • 4
  • -

Sportama Junior Grandprix 10 & Under IV - 2017
ORANGE

  • Kaylee Tandjung
  • -
  • 4
  • -
  • Arka Hiro
  • -
  • 1
  • -
  • Joelle Sahara Liem
  • -
  • -
  • -
  • Kaylee Tandjung
  • -
  • WO
  • -
  • Quirina Trea
  • -
  • 0
  • -
  • Arka Hiro
  • -
  • 4
  • -
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • Joelle Sahara Liem
  • -
  • -
  • -
  • Kaylee Tandjung
  • -
  • 4
  • -
  • Martina Taborda Urbaneja
  • -
  • 0
  • -
  • Quirina Trea
  • -
  • 4
  • -
  • Michael Alexander Yudha
  • -
  • 1
  • -
  • Arka Hiro
  • -
  • 4
  • -
  • Bixenta Adzkaa Feisal
  • -
  • 2
  • -
  • 1
  • Clarinta Kyara Feisal
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Joelle Sahara Liem
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • Gabriella Karina Santoso
  • -
  • WO
  • -
  • 5
  • Corey Lau
  • -
  • 7
  • -
  • 6
  • Kaylee Tandjung
  • -
  • 6
  • -
  • 7
  • Martina Taborda Urbaneja
  • -
  • 2
  • -
  • 8
  • Rebecca Darmawan
  • -
  • 6
  • -
  • 9
  • Quirina Trea
  • -
  • 2
  • -
  • 10
  • Bryan Suryadi
  • -
  • 6
  • -
  • 11
  • Michael Alexander Yudha
  • -
  • 0
  • -
  • 12
  • Maximilian Marco Setjadi
  • -
  • 6
  • -
  • 13
  • Arka Hiro
  • -
  • 1
  • -
  • 14
  • Daryl Matthew Widjaja
  • -
  • 6
  • -
  • 15
  • Gardan Hermawan
  • -
  • 6
  • -
  • 16
  • Bixenta Adzkaa Feisal
  • -
  • 4
  • -
  • Clarinta Kyara Feisal
  • -
  • 6
  • -
  • Gabriella Karina Santoso
  • -
  • 0
  • -
  • Corey Lau
  • -
  • 6
  • -
  • Rebecca Darmawan
  • -
  • 4
  • -
  • Bryan Suryadi
  • -
  • 0
  • -
  • Maximilian Marco Setjadi
  • -
  • 6
  • -
  • Daryl Matthew Widjaja
  • -
  • 6
  • -
  • Gardan Hermawan
  • -
  • 7
  • -
  • Clarinta Kyara Feisal
  • -
  • 7
  • -
  • Corey Lau
  • -
  • 6
  • -
  • Maximilian Marco Setjadi
  • -
  • 0
  • -
  • Gardan Hermawan it
  • -
  • 6
  • -
  • Clarinta Kyara Feisal
  • -
  • 6
  • -
  • Gardan Hermawan
  • -
  • 4
  • -

Sportama Junior Grandprix 10 & Under IV - 2017
RED

Group A
No Name M Fakhri Akbar Siregar Kelly Wei Carl Nicholas Yudha Gwen Emily Kurniawan Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 M Fakhri Akbar Siregar
- - -
- - -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 2 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
2 Kelly Wei
- 2 -
- 10 -
- - -
- - -
- 8 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
3 Carl Nicholas Yudha
- 7 -
- 10 -
- 10 -
- 8 -
- - -
- - -
- 3 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
4 Gwen Emily Kurniawan
- 2 -
- 10 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 3 -
- - -
- - -
3 2 1
-
-
-
-
55 II
Group B
No Name Ariani Munoz Gana Bayu Zach Arsa Soelistyo Joshua Theodore Suryanto Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Ariani Munoz
- - -
- - -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 5 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
2 Gana Bayu
- 9 -
- 10 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
3 Zach Arsa Soelistyo
- 4 -
- 10 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 3 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
4 Joshua Theodore Suryanto
- 5 -
- 10 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 3 -
- - -
- - -
3 2 1
-
-
-
-
55 II
Group C
No Name Dylan Yap Justin Suryadi Kiera Aurellia Yasa Lars Goliono Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Dylan Yap
- - -
- - -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 3 -
3 - -
-
-
-
-
- I
2 Justin Suryadi
- 7 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 4 -
3 2 1
-
-
-
-
61 II
3 Kiera Aurellia Yasa
- 5 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 7 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
4 Lars Goliono
- 3 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- - -
- - -
3 - 3
-
-
-
-
- -
  • 1
  • M Fakhri Akbar Siregar

  • -
  • 10
  • -
  • 2
  • Dylan Yap

  • -
  • 6
  • -
  • 3
  • Ariani Munoz

  • -
  • 6
  • -
  • 4
  • Justin Suryadi

  • -
  • 10
  • -
  •  
  • M Fakhri Akbar Siregar

  • -
  • 10
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 2
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Sep 2017 09:30:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 2 Joelle Sahara Liem Gabriella Karina Santoso
Sat Sep 2017 09:30:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 3 Corey Lau Kaylee Tandjung
Sat Sep 2017 10:00:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 4 Martina Taborda Urbaneja Rebecca Darmawan
Sat Sep 2017 10:00:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 5 Quirina Trea Bryan Suryadi
Sat Sep 2017 10:30:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 6 Michael Alexander Yudha Maximilian Marco Setjadi
Sat Sep 2017 10:30:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 7 Arka Hiro Daryl Matthew Widjaja
Sat Sep 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 2 Yuma Tsunoda Jason Suryadi
Sat Sep 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 2 Cobey Lau Edbert Rafael Kurniawan
Sat Sep 2017 11:00:00 ORANGE East Draw - 16th Round - 8 Gardan Hermawan Bixenta Adzkaa Feisal
Sat Sep 2017 11:00:00 ORANGE East Draw - Quarter Final - 1 Clarinta Kyara Feisal Gabriella Karina Santoso
Sat Sep 2017 11:30:00 ORANGE East Draw - Quarter Final - 2 Corey Lau Rebecca Darmawan
Sat Sep 2017 11:30:00 ORANGE East Draw - Quarter Final - 3 Bryan Suryadi Maximilian Marco Setjadi
Sat Sep 2017 12:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 3 Kevin Marino Tedjomulja Gabriel B. M. Majampoh
Sat Sep 2017 12:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 4 Mochammad Rizky Dinata Jamond Tsang Suwandi
Sat Sep 2017 12:00:00 ORANGE East Draw - Quarter Final - 4 Daryl Matthew Widjaja Gardan Hermawan
Sat Sep 2017 13:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 1 Keitaro Hendrajanto Jason Suryadi
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 1 M Fakhri Akbar Siregar Kelly Wei
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 2 M Fakhri Akbar Siregar Carl Nicholas Yudha
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 3 M Fakhri Akbar Siregar Gwen Emily Kurniawan
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 4 Kelly Wei Carl Nicholas Yudha
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 5 Kelly Wei Gwen Emily Kurniawan
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool A Match 6 Carl Nicholas Yudha Gwen Emily Kurniawan
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 1 Ariani Munoz Gana Bayu
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 2 Ariani Munoz Zach Arsa Soelistyo
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 3 Ariani Munoz Joshua Theodore Suryanto
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 4 Gana Bayu Zach Arsa Soelistyo
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 5 Gana Bayu Joshua Theodore Suryanto
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool B Match 6 Zach Arsa Soelistyo Joshua Theodore Suryanto
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 1 Dylan Yap Justin Suryadi
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 2 Dylan Yap Kiera Aurellia Yasa
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 3 Dylan Yap Lars Goliono
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 4 Justin Suryadi Kiera Aurellia Yasa
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 5 Justin Suryadi Lars Goliono
Sun Sep 2017 09:00:00 RED Qualification - Pool C Match 6 Kiera Aurellia Yasa Lars Goliono
Sun Sep 2017 09:30:00 BOYS GREEN East Draw - Semi Final - 1 Keitaro Hendrajanto Cobey Lau
Sun Sep 2017 09:30:00 BOYS GREEN East Draw - Semi Final - 2 Kevin Marino Tedjomulja Jamond Tsang Suwandi
Sun Sep 2017 09:30:00 ORANGE East Draw - Semi Final - 1 Clarinta Kyara Feisal Corey Lau
Sun Sep 2017 10:00:00 ORANGE East Draw - Semi Final - 2 Maximilian Marco Setjadi Gardan Hermawan it
Sun Sep 2017 10:30:00 BOYS GREEN West Draw - Semi Final - 1 Yuma Tsunoda Edbert Rafael Kurniawan
Sun Sep 2017 10:30:00 BOYS GREEN West Draw - Semi Final - 2 Gabriel B. M. Majampoh Mochammad Rizky Dinata
Sun Sep 2017 10:30:00 ORANGE West Draw - Semi Final - 1 Joelle Sahara Liem Kaylee Tandjung
Sun Sep 2017 11:00:00 ORANGE West Draw - Semi Final - 2 Quirina Trea Arka Hiro
Sun Sep 2017 11:30:00 BOYS GREEN East Draw - Final Cobey Lau Jamond Tsang Suwandi
Sun Sep 2017 11:30:00 ORANGE East Draw - Final Clarinta Kyara Feisal Gardan Hermawan
Sun Sep 2017 12:00:00 ORANGE West Draw - Final Kaylee Tandjung Arka Hiro
Sun Sep 2017 12:30:00 BOYS GREEN West Draw - Final Edbert Rafael Kurniawan Mochammad Rizky Dinata
Loading…