• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & UNDER III

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & Under III

Date:
15 July 2017 - 16 July 2017
Venue :
Sultan hotel, Jakarta
Contact :
021-57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :
The register should be applied by online system at website www.sportama.com
Deadline :

Orange & Green division : Wednesday, July 12, 2017 at 6.00 pm

Red division : Friday, July 14, 2017 at 6.00 pm

Fee :

IDR 350.000 (orange & green)

IDR 300.000 (red)

(Please transfer the entry fee to our Bank Account before the Deadline)

Divisions:

10 & Under : born on or after January 1, 2007

- Green Balls : Players should have basic fundamental with consistency and placement (using full size court & 25% slower then yellow ball).

- Orange Balls : Players should have basic fundamental with consistency (using 18 x 6,4 M court size and 50% slower then yellow ball).

 

8 & Under : born on or after January 1, 2009

Red Balls : Basic serve and groundstrokes (using 12,8 x 6,1 M court size and 75% slower then yellow ball).

Schedule of play :

The drawing & schedule of play will be posting at our website on Thursday at noon.
Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Dylan Suryadi Arif
2 Gana Bayu
3 Calvin Jonathan Santoso
4 Gavin Firdaus
5 Austin Jackson Sim
6 Jordan Seow

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Bixenta Adzkaa Feisal
2 Maximilian Marco Setjadi
3 Gardan Hermawan
4 Arka Hiro
5 Eric Matthew Gunawan

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Paul Jason Sutisna
2 Vivaan Sukhadia
3 Alexander Filbert Ibarat
4 Jaden D. Elliott
5 Muhammad Alfaradu Sumirat
6 Calvin Suryadi Arif
7 Mochammad Rizky Dinata
8 Kevin Marino Tedjomulja
9 Edbert Rafael Kurniawan
10 Enzo Theodore Kamarga

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Ariani Munoz

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Keisha Allison Halim
2 Calista Gabrielle Purwadi
3 Felicitas Mikayla Purwadi
4 Martina Taborda

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Sheryl Natalie Halim
2 Clarinta Kyara Feisal
3 Anya Krishna Rahardja
4 Farra Novianti Sabila

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & Under III
BOYS GREEN SINGLE

  • Mochammad Rizky Dinata
  • 5
  • 2
  • 6
  • Alexander Filbert Ibarat
  • 4
  • 4
  • 10
  • Mochammad Rizky Dinata
  • -WO
  • -
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • -
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • 1
  • 4
  • 6
  • Alexander Filbert Ibarat
  • 4
  • 2
  • 10
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • Mochammad Rizky Dinata
  • -
  • -
  • -
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • -
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • -
  • -
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • Alexander Filbert Ibarat
  • -
  • -
  • -
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • Calvin Suryadi Arif
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Mochammad Rizky Dinata
  • 2
  • 4
  • 8
  • 4
  • Paul Jason Sutisna
  • 4
  • 1
  • 10
  • 5
  • Jaden D. Elliott
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • -
  • -
  • 9
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Alexander Filbert Ibarat
  • 1
  • 2
  • -
  • 14
  • Enzo Theodore Kamarga
  • 4
  • 4
  • -
  • 15
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Muhammad Alfaradu Sumirat
  • -
  • -
  • -
  • Calvin Suryadi Arif
  • 4
  • 4
  • -
  • Paul Jason Sutisna
  • 1
  • 2
  • -
  • Jaden D. Elliott
  • WO
  • -
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • -
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • 2
  • 4
  • 7
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • 4
  • 1
  • 10
  • Enzo Theodore Kamarga
  • 4
  • 1
  • 7
  • Muhammad Alfaradu Sumirat
  • 2
  • 4
  • 10
  • Calvin Suryadi Arif
  • 4
  • 4
  • -
  • Jaden D. Elliott
  • 1
  • 0
  • -
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • 2
  • 1
  • -
  • Muhammad Alfaradu Sumirat
  • 4
  • 4
  • -
  • Calvin Suryadi Arif
  • 4
  • 4
  • -
  • Muhammad Alfaradu Sumirat
  • 1
  • 0
  • -

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & Under III
GIRLS GREEN SINGLE

Group A
No Name Farra Novianti Sabila Clarinta Kyara Feisal Anya Krishna Rahardja - Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Farra Novianti Sabila
- - -
- - -
4 4 -
0 1 -
4 4 -
1 0 -
- - -
- - -
2 2 -
-
-
-
-
- I
2 Clarinta Kyara Feisal
0 1 -
4 4 -
- - -
- - -
4 4 -
2 2 -
- - -
- - -
2 1 1
-
-
-
-
- II
3 Anya Krishna Rahardja
1 0 -
4 4 -
2 2 -
4 4 -
- - -
- - -
- - -
- - -
2 - 2
-
-
-
-
- III
4 -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
-
-
-
-
- -

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & Under III
ORANGE SINGLE

Group A
No Name Maximilian Marco Setjadi Gardan Hermawan Martina Taborda Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Maximilian Marco Setjadi
- - -
- - -
- 6 -
- 7 -
- 6 -
- 1 -
2 1 1
-
-
-
-
60 II
2 Gardan Hermawan
- 7 -
- 6 -
- - -
- - -
- 6 -
- 4 -
2 2 -
-
-
-
-
- I
3 Martina Taborda
- 1 -
- 6 -
- 4 -
- 6 -
- - -
- - -
2 - 2
-
-
-
-
- III
Group B
No Name Felicitas Mikayla Purwadi Bixenta Adzkaa Feisal Keisha Allison Halim Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Felicitas Mikayla Purwadi
- - -
- - -
- 6 -
- 2 -
- 6 -
- 2 -
2 2 -
-
-
-
-
- I
2 Bixenta Adzkaa Feisal
- 2 -
- 6 -
- - -
- - -
- 6 -
- 0 -
2 1 1
-
-
-
-
57 II
3 Keisha Allison Halim
- 2 -
- 6 -
- 0 -
- 6 -
- - -
- - -
2 -
-
-
-
-
- III
Group C
No Name Calista Gabrielle Purwadi Arka Hiro Eric Matthew Gunawan Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Calista Gabrielle Purwadi
- - -
- - -
- 6 -
- 3 -
- 4 -
- 6 -
2 1 1
-
-
-
-
52 II
2 Arka Hiro
- 3 -
- 6 -
- - -
- - -
- 0 -
- 6 -
2 - 2
-
-
-
-
- III
3 Eric Matthew Gunawan
- 6 -
- 4 -
- 6 -
- 0 -
- - -
- - -
2 2 -
-
-
-
-
- I
  • 1
  • Gardan Hermawan

  • -
  • 4
  • -
  • 2
  • Eric Matthew Gunawan

  • -
  • 6
  • -
  • 3
  • Felicitas Mikayla Purwadi

  • -
  • 1
  • -
  • 4
  • Maximilian Marco Setjadi

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Eric Matthew Gunawan

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Maximilian Marco Setjadi

  • -
  • -
  • -

SPORTAMA JR GRANDPRIX 10 & Under III
RED BALLS SINGLE

Group A
No Name Gana Bayu Calvin Jonathan Santoso Gavin Firdaus Austin Jackson Sim Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Gana Bayu
- - -
- - -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 5 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
2 Calvin Jonathan Santoso
- 5 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 8 -
3 2 1
-
-
-
-
- II
3 Gavin Firdaus
- 7 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
4 Austin Jackson Sim
- 5 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
3 1 2
-
-
-
-
- -
Group B
No Name Preston Dharmadi Jordan Seow Dylan Suryadi Arif Ariani Munoz Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Preston Dharmadi
- - -
- - -
- 3 -
- 10 -
- 10 -
- 3 -
- 4 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
2 Jordan Seow
- 10 -
- 3 -
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
- 7 -
- 10 -
3 2 1
-
-
-
-
- II
3 Dylan Suryadi Arif
- 3 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
- 1 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
4 Ariani Munoz
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 1 -
- - -
- - -
3 3 -
-
-
-
-
- I
  • 1
  • Gana Bayu

  • -
  • 6
  • -
  • 2
  • Jordan Seow

  • -
  • 10
  • -
  • 3
  • Ariani Munoz

  • -
  • 4
  • -
  • 4
  • Calvin Jonathan Santoso

  • -
  • 10
  • -
  •  
  • Jordan Seow

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Calvin Jonathan Santoso

  • -
  • -
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Jul 2017 09:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool A Match 2 Maximilian Marco Setjadi Martina Taborda
Sat Jul 2017 09:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool B Match 2 Felicitas Mikayla Purwadi Keisha Allison Halim
Sat Jul 2017 09:30:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool C Match 2 Calista Gabrielle Purwadi Eric Matthew Gunawan
Sat Jul 2017 10:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool A Match 3 Gardan Hermawan Martina Taborda
Sat Jul 2017 10:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool B Match 3 Bixenta Adzkaa Feisal Keisha Allison Halim
Sat Jul 2017 10:30:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool C Match 3 Arka Hiro Eric Matthew Gunawan
Sat Jul 2017 11:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - 16th Round - 2 Mochammad Rizky Dinata Paul Jason Sutisna
Sat Jul 2017 11:00:00 GIRLS GREEN SINGLE Pool A Match 2 Farra Novianti Sabila Anya Krishna Rahardja
Sat Jul 2017 11:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool A Match 1 Maximilian Marco Setjadi Gardan Hermawan
Sat Jul 2017 11:00:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool B Match 1 Felicitas Mikayla Purwadi Bixenta Adzkaa Feisal
Sat Jul 2017 11:30:00 ORANGE SINGLE Qualification - Pool C Match 1 Calista Gabrielle Purwadi Arka Hiro
Sat Jul 2017 12:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - 16th Round - 7 Alexander Filbert Ibarat Enzo Theodore Kamarga
Sat Jul 2017 12:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Quarter Final - 2 Jaden D. Elliott Vivaan Sukhadia
Sat Jul 2017 12:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Quarter Final - 3 Kevin Marino Tedjomulja Edbert Rafael Kurniawan
Sat Jul 2017 14:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Quarter Final - 1 Calvin Suryadi Arif Paul Jason Sutisna
Sat Jul 2017 14:00:00 GIRLS GREEN SINGLE Pool A Match 4 Clarinta Kyara Feisal Anya Krishna Rahardja
Sat Jul 2017 15:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Quarter Final - 4 Enzo Theodore Kamarga Muhammad Alfaradu Sumirat
Sat Jul 2017 15:00:00 BOYS GREEN SINGLE West Draw - Semi Final - 1 Mochammad Rizky Dinata Vivaan Sukhadia
Sat Jul 2017 15:00:00 BOYS GREEN SINGLE West Draw - Semi Final - 2 Kevin Marino Tedjomulja Alexander Filbert Ibarat
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 1 Gana Bayu Calvin Jonathan Santoso
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 2 Gana Bayu Gavin Firdaus
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 3 Gana Bayu Austin Jackson Sim
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 4 Calvin Jonathan Santoso Gavin Firdaus
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 5 Calvin Jonathan Santoso Austin Jackson Sim
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool A Match 6 Gavin Firdaus Austin Jackson Sim
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 1 Preston Dharmadi Jordan Seow
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 2 Preston Dharmadi Dylan Suryadi Arif
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 3 Preston Dharmadi Ariani Munoz
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 4 Jordan Seow Dylan Suryadi Arif
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 5 Jordan Seow Ariani Munoz
Sun Jul 2017 09:00:00 RED BALLS SINGLE Qualification - Pool B Match 6 Dylan Suryadi Arif Ariani Munoz
Sun Jul 2017 10:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Semi Final - 1 Calvin Suryadi Arif Jaden D. Elliott
Sun Jul 2017 10:00:00 BOYS GREEN SINGLE East Draw - Semi Final - 2 Edbert Rafael Kurniawan Muhammad Alfaradu Sumirat
Sun Jul 2017 10:00:00 ORANGE SINGLE Semi Final - 1 Gardan Hermawan Eric Matthew Gunawan
Sun Jul 2017 10:30:00 ORANGE SINGLE Semi Final - 2 Felicitas Mikayla Purwadi Maximilian Marco Setjadi
Sun Jul 2017 11:00:00 BOYS GREEN SINGLE West Draw - Final Mochammad Rizky Dinata Alexander Filbert Ibarat
Loading…