• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)

Date:
27 September 2019 - 29 September 2019
Venue :
SULTAN HOTEL & RESIDENCE, JAKARTA
Contact :
+6221 57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :
By online system at the website (www.sportama.com)
Deadline :

Wednesday : September 25, 2019 at 6.00pm (for U10 Orange/U10 Green/U12/U14/U16-18)

Friday : September 27, 2019 at 6.00pm (for U8 Red Balls)

Fee :

IDR 300.000 /person : U8 Red Balls

IDR 350.000 /person : U10 Orange/U10 Green/U12/U14/U16-18

Divisions:

Boys & Girls (Singles Consolation) :

U8 : Born on / or after January 01, 2011

U10 : Born on / or after January 01, 2009

U12 : Born on / or after January 01, 2007

U14 : Born on / or after January 01, 2005

U16-18 : Born on / or after January 01, 2001

Schedule of play :

Drawing & Scheduling will be posting at the website on Thursday, September 26, 2019 at noon.
Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Abubakar Mostapha
2 Muhammad Farhan Kaltara
3 Matthew Ian Tjokro Sportama
4 Asad Saleem
5 Oliver Kenzo Tan
6 Almaghesta Zafa Utama Utama

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Shawn Alamsyah STI
2 Phillipe Bawono Sportama
3 Muhammad Farhan Kaltara
4 Aaron Nathaniel Marnandus
5 Revano Ramma Vita's tennis academy
6 Frederick Richard Wijaya DKI
7 Justin Suryadi sportama
8 Ryond Audric Tan DKI

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Ernz Nicholas Jayawiyanto Kelapa Gading
2 Gerry Karnady Lucky Tennis School
3 Henri Le Chatelier
4 Ethan Jake Frans DKI - STI
5 Albertus Sebastian Hendrawan AD Tennis Academy
6 Rafael Margono Lucky Tennis
7 Edward Sjarifudin Lucky Tennis
8 Keanu Voisin
9 Joshua Theodore Suryanto Luckytennis
10 Elroy Hendera KTKG
11 Rafael Ramma Vita's tennis academy
12 Dylan Yap STI
13 Bixenta Adzkaa Feisal Rockstar Gym Jakarta
14 Yosia Nirwasita Agung ZETEC SERANG
15 Bryan Suryadi sportama
16 Keanu Sinclair Liem Admiral/Fiks Bandung
17 Reifan Mu'izzataya Martadiredja Zetec Serang Banten

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 James William Tjeuw Laverton Park Tennis Club Melbourne Australia
2 Justin Alamsyah STI
3 Joachim Mika Gunawan Lucky Tennis School
4 Bryan Wilson
5 Rafa Jeconia Verdasco Babel
6 Eric Matthew Gunawan Lucky Tennis School Puri Indah
7 Raphael Rio Suryana
8 Jason Suryadi sportama
9 Aldebaran Faza Utama Utama

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Jaydon Barki STI
2 Levi Hidajat
3 Bagus Sandika Yusaka Bogor-STI
4 Tegar Galang Perkasa
5 Arviansyah Galih
6 Valentino Bagas Kurniadhika Lebak Lestari Tennis Camp

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Zinedine Arva Purbo Al Izhar
2 Nicholas Eleazar Widyaputra LLTC DKI
3 Kenneth Legacy LLTC DKI
4 Arutha Sebastian Tio
5 Louis Maha Viro Deo Tarigan DKI - STI
6 Muhammad Fedrian Banjar
7 Akhil Dholli Mulani
8 James Mckenzie
9 Mousa Khalil Ayesh
10 Putra Pijar Ramadhan Cilacap
11 Christopher Tandjung STI
12 Muhammad Hidayatul Rezky Djufri
13 Ajhe Ray Delrian LLTC
14 Muhamad Raska Osamy
15 Moh. Fadhillah Aulia
16 Ary B Pairunan .
17 Bryan Justin Valentino Derek Menado
18 Damar Aryaputra Rahman Tangerang Selatan
19 Jojo Indradewa KoWis

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Niqkhesya Rahmawati YBTA
2 Roselin Wijaya DKI

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Faith Auditeur Sridjaja Sportama
2 Cleantha Vanozza Feisal Rockstar Gym Jakarta
3 Madeline Ivy Tjokro Sportama

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Gabrielle Marnandus
2 Joyceline Darryl Mangunsong Babel
3 Milanesa Briana Susanto
4 Karen Yap Sportama
5 Sheikha Adelyna Soares Zetec Serang
6 Viera Kharisma Noviyanti Nstc

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Novita Gita Purwasih Bekasi
2 Clarinta Kyara Feisal Rockstar Gym Jakarta
3 Rebecca Darmawan JTA

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Emma Le Chatelier
2 Ayoka Tamtiara Baely BSJ and JTA
3 Fegaing Tuma Queen Mabel Klub Tenis Kelapa Gading
4 Rana Azzahra Leksana
5 Farra Novianti Sabila Bogor
6 Siti Lailatul Farah Indocement tenis club cirebon
7 Sameera Talwar
8 Zoelfanka Saputra Malang - Ardi TC
9 Alaia Afief Lucky

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Ina Winata Kusuma
2 Siti Nurul Aisyah Indocement tenis club cirebon
3 Emma Gunarso BSJ

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U10 ORANGE

  • Faith Auditeur Sridjaja
  • -
  • 5
  • -
  • Madeline Ivy Tjokro
  • -
  • 3
  • -
  • Faith Auditeur Sridjaja
  • -
  • wo
  • -
  • Shawn Alamsyah
  • -
  • -
  • -
  • Madeline Ivy Tjokro
  • -
  • 4
  • -
  • Cleantha Vanozza Feisal
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Faith Auditeur Sridjaja
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Shawn Alamsyah
  • -
  • -
  • -
  • Aaron Nathaniel Marnandus
  • -
  • 0
  • -
  • Madeline Ivy Tjokro
  • -
  • 4
  • -
  • Cleantha Vanozza Feisal
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • Justin Suryadi
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Frederick Richard Wijaya
  • -
  • 6
  • -
  • 4
  • Faith Auditeur Sridjaja
  • -
  • 4
  • -
  • 5
  • Muhammad Farhan
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Shawn Alamsyah
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Revano Ramma
  • -
  • wo
  • -
  • 9
  • Ryond Audric Tan
  • -
  • 6
  • -
  • 10
  • Aaron Nathaniel Marnandus
  • -
  • 1
  • -
  • 11
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Madeline Ivy Tjokro
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Cleantha Vanozza Feisal
  • -
  • 0
  • -
  • 14
  • Almaghesta Zafa Utama
  • -
  • 6
  • -
  • 15
  • Bye
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Phillipe Bawono
  • -
  • -
  • -
  • Justin Suryadi
  • -
  • 6
  • -
  • Frederick Richard Wijaya
  • -
  • 2
  • -
  • Muhammad Farhan
  • -
  • 6
  • -
  • Revano Ramma
  • -
  • 4
  • -
  • Ryond Audric Tan
  • -
  • 6
  • -
  • Madeline Ivy Tjokro
  • -
  • 3
  • -
  • Almaghesta Zafa Utama
  • -
  • 2
  • -
  • Phillipe Bawono
  • -
  • 6
  • -
  • Justin Suryadi
  • -
  • 6
  • -
  • Muhammad Farhan
  • -
  • 1
  • -
  • Ryond Audric Tan
  • -
  • 3
  • -
  • Phillipe Bawono
  • -
  • 6
  • -
  • Justin Suryadi
  • -
  • 4
  • -
  • Phillipe Bawono
  • -
  • 6
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U10 GREEN BOYS

  • Joshua Theodore Suryanto

  • -
  • 3
  • -
  • Gerry Karnady

  • -
  • 5
  • -
  • Joshua Theodore Suryanto

  • -
  • -
  • -
  • Deff

  • -
  • -
  • -
  • Edward Sjarifudin

  • -
  • 1
  • -
  • Gerry Karnady

  • -
  • 4
  • -
  • Joshua Theodore Suryanto

  • -
  • 5
  • -
  • Ernz Nicholas Jayawiyanto

  • -
  • 3
  • -
  • Keanu Voisin

  • -
  • -
  • -
  • Rafael Ramma

  • -
  • -
  • -
  • Edward Sjarifudin

  • -
  • 4
  • -
  • Albertus Sebastian Hendrawan

  • -
  • 0
  • -
  • Gerry Karnady

  • -
  • wo
  • -
  • Yosia Nirwasita Agung

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Joshua Theodore Suryanto

  • -
  • -
  • -
  • Ernz Nicholas Jayawiyanto

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Keanu Voisin

  • -
  • -
  • -
  • Rafael Ramma

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Edward Sjarifudin

  • -
  • -
  • -
  • Albertus Sebastian Hendrawan

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Gerry Karnady

  • -
  • -
  • -
  • Yosia Nirwasita Agung

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 9
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Rafael Ramma
  • 1
  • 0
  • -
  • 14
  • Henri Le Chatelier
  • 4
  • 4
  • -
  • 15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 17
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 18
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 19
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 20
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 21
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 22
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 23
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 24
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 25
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 26
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 27
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 28
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 29
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 30
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 31
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 32
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Reifan Mu'izzataya Martadiredja
  • 4
  • 4
  • -
  • Joshua Theodore Suryanto
  • 0
  • 2
  • -
  • Ernz Nicholas Jayawiyanto
  • 0
  • 0
  • -
  • Dylan Yap
  • 4
  • 4
  • -
  • Bryan Suryadi
  • 4
  • 4
  • -
  • Keanu Voisin
  • 0
  • 0
  • -
  • Henri Le Chatelier
  • 1
  • 3
  • -
  • Rafael Margono
  • 4
  • 5
  • -
  • Ethan Jake Frans
  • 5
  • 4
  • -
  • Edward Sjarifudin
  • 4
  • 2
  • -
  • Albertus Sebastian Hendrawan
  • 0
  • 0
  • -
  • Elroy Hendera
  • 4
  • 4
  • -
  • Keanu Sinclair Liem
  • 4
  • 4
  • -
  • Gerry Karnady
  • 0
  • 2
  • -
  • Yosia Nirwasita Agung
  • 3
  • 1
  • -
  • Bixenta Adzkaa Feisal
  • 5
  • 4
  • -
  • Reifan Mu'izzataya Martadiredja
  • 4
  • 4
  • -
  • Dylan Yap
  • 2
  • 2
  • -
  • Bryan Suryadi
  • 3
  • 4
  • 10
  • Rafael Margono
  • 5
  • 2
  • 8
  • Ethan Jake Frans
  • 2
  • 3
  • -
  • Elroy Hendera
  • 4
  • 5
  • -
  • Keanu Sinclair Liem
  • 0
  • 4
  • -
  • Bixenta Adzkaa Feisal
  • 4
  • 5
  • -
  • Reifan Mu'izzataya Martadiredja
  • 4
  • 4
  • -
  • Bryan Suryadi
  • 0
  • 0
  • -
  • Elroy Hendera
  • 4
  • 4
  • -
  • Bixenta Adzkaa Feisal
  • 0
  • 0
  • -
  • Reifan Mu'izzataya Martadiredja
  • 2
  • 4
  • -
  • Elroy Hendera
  • 4
  • 5
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U12 BOYS

  • Jason Suryadi
  • -
  • -
  • -
  • Deff
  • -
  • -
  • -
  • James William Tjeuw
  • -
  • -
  • -
  • Jason Suryadi
  • -
  • wo
  • -
  • Raphael Rio Suryana
  • -
  • -
  • -
  • Justin Alamsyah
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • James William Tjeuw
  • -
  • -
  • -
  • Jason Suryadi
  • -
  • 6
  • -
  • Aldebaran Faza Utama
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Raphael Rio Suryana
  • -
  • -
  • -
  • Justin Alamsyah
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Aldebaran Faza Utama
  • 5
  • 0
  • -
  • 8
  • Bryan Wilson
  • 7
  • 6
  • -
  • 9
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 14
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Eric Matthew Gunawan
  • -
  • wo
  • -
  • James William Tjeuw
  • -
  • -
  • -
  • Jason Suryadi
  • 6
  • 2
  • -
  • Bryan Wilson
  • 7
  • 6
  • -
  • Joachim Mika Gunawan
  • 6
  • 6
  • -
  • Raphael Rio Suryana
  • 4
  • 3
  • -
  • Justin Alamsyah
  • 1
  • 0
  • -
  • Rafa Jeconia Verdasco
  • 6
  • 6
  • -
  • Eric Matthew Gunawan
  • 6
  • 6
  • -
  • Bryan Wilson
  • 1
  • 0
  • -
  • Joachim Mika Gunawan
  • 3
  • 1
  • -
  • Rafa Jeconia Verdasco
  • 6
  • 6
  • -
  • Eric Matthew Gunawan
  • 4
  • 1
  • Ret
  • Rafa Jeconia Verdasco
  • 6
  • 2
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U14 BOYS

  • 1
  • Valentino Bagas Kurniadhika

  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Jaydon Barki

  • 4
  • 5
  • -
  • 4
  • Arviansyah Galih

  • 6
  • 7
  • -
  • 5
  • Raffi Ahmad Martadiredja

  • 7
  • 6
  • -
  • 6
  • Levi Hidajat

  • 6
  • 3
  • -
  • 7
  • Tegar Galang Perkasa

  • 4
  • 2
  • -
  • 8
  • Bagus Sandika Yusaka

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Valentino Bagas Kurniadhika

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Arviansyah Galih

  • 2
  • 3
  • -
  •  
  • Raffi Ahmad Martadiredja

  • 1
  • 6
  • 8
  •  
  • Bagus Sandika Yusaka

  • 6
  • 3
  • 10
  •  
  • Valentino Bagas Kurniadhika

  • 6
  • 3
  • 10
  •  
  • Bagus Sandika Yusaka

  • 1
  • 6
  • 8

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U16-18 BOYS

  • Putra Pijar Ramadhan

  • -
  • -
  • -
  • Deff

  • -
  • -
  • -
  • Putra Pijar Ramadhan

  • -
  • 6
  • -
  • Muhammad Fedrian

  • -
  • 1
  • -
  • Deff

  • -
  • -
  • -
  • Deff

  • -
  • -
  • -
  • Elsyaday Yoga Mp

  • -
  • -
  • -
  • Putra Pijar Ramadhan

  • -
  • wo
  • -
  • Muhammad Fedrian

  • -
  • wo
  • -
  • Zinedine Arva Purbo

  • -
  • -
  • -
  • Arutha Sebastian Tio

  • -
  • -
  • -
  • Muhammad Hidayatul Rezky Djufri

  • -
  • -
  • -
  • Akhil Dholli Mulani

  • -
  • -
  • -
  • Jojo Indradewa

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Elsyaday Yoga Mp

  • -
  • -
  • -
  • Putra Pijar Ramadhan

  • -
  • wo
  • -
  • Ary B Pairunan

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Muhammad Fedrian

  • -
  • -
  • -
  • Zinedine Arva Purbo

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Arutha Sebastian Tio

  • -
  • -
  • -
  • Muhammad Hidayatul Rezky Djufri

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • Akhil Dholli Mulani

  • -
  • -
  • -
  • Jojo Indradewa

  • -
  • -
  • -
  • -

  • -
  • -
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5
  • Putra Pijar Ramadhan
  • 4
  • 4
  • -
  • 6
  • James Mckenzie
  • 6
  • 6
  • -
  • 7
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 9
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Zinedine Arva Purbo
  • 6
  • 3
  • 9
  • 14
  • Muhamad Raska Osamy
  • 4
  • 6
  • 11
  • 15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 17
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 18
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 19
  • Arutha Sebastian Tio
  • 0
  • 0
  • -
  • 20
  • Mousa Khalil Ayesh
  • 6
  • 6
  • -
  • 21
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 22
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 23
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 24
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 25
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 26
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 27
  • Akhil Dholli Mulani
  • 2
  • 2
  • -
  • 28
  • Moh. Fadhillah Aulia
  • 6
  • 6
  • -
  • 29
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 30
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 31
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 32
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Nicholas Eleazar Widyaputra
  • 6
  • 6
  • -
  • Elsyaday Yoga Mp
  • 1
  • 0
  • -
  • James Mckenzie
  • 6
  • 6
  • -
  • Ary B Pairunan
  • 0
  • 0
  • -
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan
  • 6
  • 6
  • -
  • Muhammad Fedrian
  • 1
  • 1
  • -
  • Muhamad Raska Osamy
  • 0
  • 0
  • -
  • Kenneth Legacy
  • 6
  • 6
  • -
  • Damar Aryaputra Rahman
  • 6
  • 6
  • -
  • Mousa Khalil Ayesh
  • 1
  • 2
  • -
  • Muhammad Hidayatul Rezky Djufri
  • 4
  • 4
  • -
  • Bryan Justin Valentino Derek
  • 6
  • 6
  • -
  • Christopher Tandjung
  • 6
  • 6
  • -
  • Moh. Fadhillah Aulia
  • 1
  • 1
  • -
  • Jojo Indradewa
  • 1
  • 0
  • -
  • Ajhe Ray Delrian
  • 6
  • 6
  • -
  • Nicholas Eleazar Widyaputra
  • 6
  • 6
  • -
  • James Mckenzie
  • 4
  • 4
  • -
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan
  • 6
  • 7
  • -
  • Kenneth Legacy
  • 1
  • 6
  • -
  • Damar Aryaputra Rahman
  • 6
  • 1
  • -
  • Bryan Justin Valentino Derek
  • 7
  • 6
  • -
  • Christopher Tandjung
  • 2
  • 3
  • -
  • Ajhe Ray Delrian
  • 6
  • 6
  • -
  • Nicholas Eleazar Widyaputra
  • 6
  • 6
  • -
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan
  • 3
  • 2
  • -
  • Bryan Justin Valentino Derek
  • 1
  • 1
  • -
  • Ajhe Ray Delrian
  • 6
  • 6
  • -
  • Nicholas Eleazar Widyaputra
  • 6
  • 6
  • -
  • Ajhe Ray Delrian
  • 4
  • 0
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U10 GREEN GIRLS

  • 1
  • Milanesa Briana Susanto

  • -
  • -
  • -
  • 2
  • Bye

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Viera Kharisma Noviyanti

  • 4
  • 4
  • -
  • 4
  • Karen Yap

  • 0
  • 0
  • -
  • 5
  • Joyceline Darryl Mangunsong

  • 4
  • 4
  • -
  • 6
  • Gabrielle Marnandus

  • 0
  • 0
  • -
  • 7
  • Bye

  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Sheikha Adelyna Soares

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Milanesa Briana Susanto

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Viera Kharisma Noviyanti

  • -
  • wo
  • -
  •  
  • Joyceline Darryl Mangunsong

  • 2
  • 0
  • -
  •  
  • Sheikha Adelyna Soares

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Viera Kharisma Noviyanti

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Sheikha Adelyna Soares

  • 0
  • 0
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U12 GIRLS

Group A
No Name Clarinta Kyara Feisal Novita Gita Purwasih Rebecca Darmawan Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Clarinta Kyara Feisal
- - -
- - -
3 2 -
6 6 -
6 6 -
2 4 -
2 1 1
-
-
-
-
- II
2 Novita Gita Purwasih
6 6 -
3 2 -
- - -
- - -
6 6 -
0 1 -
2 2 -
-
-
-
-
- I
3 Rebecca Darmawan
2 4 -
6 6 -
0 1 -
6 6 -
- - -
- - -
2 - 2
-
-
-
-
- III

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U14 GIRLS

  • Ayoka Tamtiara Baely
  • -
  • -
  • -
  • Deff
  • -
  • -
  • -
  • Fegaing Tuma Queen Mabel
  • -
  • 1
  • -
  • Ayoka Tamtiara Baely
  • -
  • 6
  • -
  • Farra Novianti Sabila
  • -
  • -
  • -
  • Rana Azzahra Leksana
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Fegaing Tuma Queen Mabel
  • -
  • -
  • -
  • Ayoka Tamtiara Baely
  • -
  • 6
  • -
  • Emma Le Chatelier
  • -
  • 0
  • -
  • Farra Novianti Sabila
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Rana Azzahra Leksana
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Emma Le Chatelier
  • 0
  • 0
  • -
  • 8
  • Alaia Afief
  • 6
  • 6
  • -
  • 9
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 14
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Zoelfanka Saputra
  • 6
  • 6
  • -
  • Fegaing Tuma Queen Mabel
  • 0
  • 0
  • -
  • Ayoka Tamtiara Baely
  • 2
  • 3
  • -
  • Alaia Afief
  • 6
  • 6
  • -
  • Farra Novianti Sabila
  • 2
  • 1
  • -
  • Sameera Talwar
  • 6
  • 6
  • -
  • Rana Azzahra Leksana
  • -
  • -
  • -
  • Siti Lailatul Farah
  • -
  • wo
  • -
  • Zoelfanka Saputra
  • -
  • -
  • -
  • Alaia Afief
  • -
  • -
  • -
  • Sameera Talwar
  • -
  • -
  • -
  • Siti Lailatul Farah
  • -
  • -
  • -
  • Zoelfanka Saputra
  • 3
  • 4
  • -
  • Sameera Talwar
  • 6
  • 6
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U16-18 GIRLS

Group A
No Name Siti Nurul Aisyah Ina Winata Kusuma Emma Gunarso Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Siti Nurul Aisyah
- - -
- - -
6 6 -
2 2 -
6 7 -
2 5 -
2 2 -
-
-
-
-
- i
2 Ina Winata Kusuma
2 2 -
6 6 -
- - -
- - -
3 6 10
6 3 5
2 1 1
-
-
-
-
- ii
3 Emma Gunarso
2 5 -
6 7 -
6 3 5
3 6 10
- - -
- - -
2 - 2
-
-
-
-
- iii

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VII - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U8 RED

Group A
No Name Muhammad Farhan Abubakar Mostapha Niqkhesya Rahmawati Matthew Ian Tjokro Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Muhammad Farhan
- - -
- - -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 4 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
2 Abubakar Mostapha
- 5 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 6 -
- 9 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
3 Niqkhesya Rahmawati
- 7 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
4 Matthew Ian Tjokro
- 4 -
- 10 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
3 2 1
-
-
-
-
- II
Group B
No Name Oliver Kenzo Tan Almaghesta Zafa Utama Roselin Wijaya Asad Saleem Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Oliver Kenzo Tan
- - -
- - -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 4 -
- 3 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
47,8 II
2 Almaghesta Zafa Utama
- 10 -
- 9 -
- - -
- - -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 6 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
3 Roselin Wijaya
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
3 1 2
-
-
-
-
46,7 -
4 Asad Saleem
- 10 -
- 3 -
- 6 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
3 1 2
-
-
-
-
46,5 -
  • 1
  • Muhammad Farhan

  • -
  • 8
  • -
  • 2
  • Oliver Kenzo Tan

  • -
  • 10
  • -
  • 3
  • Matthew Ian Tjokro

  • -
  • 8
  • -
  • 4
  • Almaghesta Zafa Utama

  • -
  • 10
  • -
  •  
  • Oliver Kenzo Tan

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Almaghesta Zafa Utama

  • -
  • 10
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Sep 2019 08:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 32th round - 3 Putra Pijar Ramadhan James Mckenzie
Sat Sep 2019 08:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 32th round - 7 Zinedine Arva Purbo Muhamad Raska Osamy
Sat Sep 2019 08:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 32th round - 10 Arutha Sebastian Tio Mousa Khalil Ayesh
Sat Sep 2019 08:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 32th round - 7 Rafael Ramma Henri Le Chatelier
Sat Sep 2019 09:00:00 U14 BOYS Quarter Final - 2 Jaydon Barki Arviansyah Galih
Sat Sep 2019 09:30:00 U14 BOYS Quarter Final - 3 Raffi Ahmad Martadiredja Levi Hidajat
Sat Sep 2019 09:30:00 U16-18 BOYS East Draw - 32th round - 14 Akhil Dholli Mulani Moh. Fadhillah Aulia
Sat Sep 2019 09:30:00 U14 GIRLS East Draw - 16th Round - 4 Emma Le Chatelier Alaia Afief
Sat Sep 2019 10:00:00 U10 ORANGE East Draw - 16th Round - 5 Ryond Audric Tan Aaron Nathaniel Marnandus
Sat Sep 2019 10:30:00 U10 ORANGE East Draw - 16th Round - 2 Frederick Richard Wijaya Faith Auditeur Sridjaja
Sat Sep 2019 11:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 1 Reifan Mu'izzataya Martadiredja Joshua Theodore Suryanto
Sat Sep 2019 11:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 5 Ethan Jake Frans Edward Sjarifudin
Sat Sep 2019 11:00:00 U12 BOYS East Draw - 16th Round - 4 Aldebaran Faza Utama Bryan Wilson
Sat Sep 2019 11:00:00 U14 BOYS Quarter Final - 4 Tegar Galang Perkasa Bagus Sandika Yusaka
Sat Sep 2019 11:00:00 U10 GREEN GIRLS Quarter Final - 3 Joyceline Darryl Mangunsong Gabrielle Marnandus
Sat Sep 2019 11:00:00 U10 ORANGE East Draw - 16th Round - 4 Shawn Alamsyah Revano Ramma
Sat Sep 2019 11:00:00 U10 ORANGE East Draw - 16th Round - 7 Cleantha Vanozza Feisal Almaghesta Zafa Utama
Sat Sep 2019 11:30:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 7 Keanu Sinclair Liem Gerry Karnady
Sat Sep 2019 11:30:00 U10 ORANGE East Draw - Quarter Final - 3 Ryond Audric Tan Madeline Ivy Tjokro
Sat Sep 2019 12:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 6 Albertus Sebastian Hendrawan Elroy Hendera
Sat Sep 2019 12:00:00 U10 GREEN GIRLS Quarter Final - 2 Viera Kharisma Noviyanti Karen Yap
Sat Sep 2019 12:00:00 U10 ORANGE East Draw - Quarter Final - 1 Justin Suryadi Frederick Richard Wijaya
Sat Sep 2019 12:30:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 2 Ernz Nicholas Jayawiyanto Dylan Yap
Sat Sep 2019 12:30:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 3 Bryan Suryadi Keanu Voisin
Sat Sep 2019 12:30:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 4 Henri Le Chatelier Rafael Margono
Sat Sep 2019 12:30:00 U10 ORANGE East Draw - Quarter Final - 2 Muhammad Farhan Revano Ramma
Sat Sep 2019 13:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - 16th Round - 8 Yosia Nirwasita Agung Bixenta Adzkaa Feisal
Sat Sep 2019 13:00:00 U10 ORANGE East Draw - Quarter Final - 4 Almaghesta Zafa Utama Phillipe Bawono
Sat Sep 2019 13:30:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 1 Nicholas Eleazar Widyaputra Elsyaday Yoga Mp
Sat Sep 2019 13:30:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 3 Louis Maha Viro Deo Tarigan Muhammad Fedrian
Sat Sep 2019 13:30:00 U16-18 GIRLS Pool A Match 2 Siti Nurul Aisyah Emma Gunarso
Sat Sep 2019 14:00:00 U12 GIRLS Pool A Match 2 Clarinta Kyara Feisal Rebecca Darmawan
Sat Sep 2019 15:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 6 Muhammad Hidayatul Rezky Djufri Bryan Justin Valentino Derek
Sat Sep 2019 15:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 8 Jojo Indradewa Ajhe Ray Delrian
Sat Sep 2019 15:00:00 U14 GIRLS East Draw - Quarter Final - 1 Zoelfanka Saputra Fegaing Tuma Queen Mabel
Sat Sep 2019 15:00:00 U14 GIRLS East Draw - Quarter Final - 2 Ayoka Tamtiara Baely Alaia Afief
Sat Sep 2019 15:00:00 U14 GIRLS East Draw - Quarter Final - 3 Farra Novianti Sabila Sameera Talwar
Sat Sep 2019 15:00:00 U14 GIRLS East Draw - Quarter Final - 4 Rana Azzahra Leksana Siti Lailatul Farah
Sat Sep 2019 16:00:00 U12 BOYS East Draw - Quarter Final - 2 Jason Suryadi Bryan Wilson
Sat Sep 2019 16:00:00 U12 BOYS East Draw - Quarter Final - 4 Justin Alamsyah Rafa Jeconia Verdasco
Sat Sep 2019 16:30:00 U12 BOYS East Draw - Quarter Final - 1 Eric Matthew Gunawan James William Tjeuw
Sat Sep 2019 16:30:00 U12 BOYS East Draw - Quarter Final - 3 Joachim Mika Gunawan Raphael Rio Suryana
Sat Sep 2019 17:30:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 2 James Mckenzie Ary B Pairunan
Sat Sep 2019 17:30:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 4 Muhamad Raska Osamy Kenneth Legacy
Sat Sep 2019 19:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 5 Damar Aryaputra Rahman Mousa Khalil Ayesh
Sat Sep 2019 19:00:00 U16-18 BOYS East Draw - 16th Round - 7 Christopher Tandjung Moh. Fadhillah Aulia
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Sep 2019 08:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - Semi Final - 1 Reifan Mu'izzataya Martadiredja Bryan Suryadi
Sun Sep 2019 08:00:00 U10 GREEN BOYS East Draw - Semi Final - 2 Elroy Hendera Bixenta Adzkaa Feisal
Sun Sep 2019 09:00:00 U10 GREEN GIRLS Semi Final - 1 Milanesa Briana Susanto Viera Kharisma Noviyanti
Sun Sep 2019 09:00:00 U10 GREEN GIRLS Semi Final - 2 Joyceline Darryl Mangunsong Sheikha Adelyna Soares
Sun Sep 2019 10:00:00 U16-18 BOYS East Draw - Quarter Final - 1 Nicholas Eleazar Widyaputra James Mckenzie
Sun Sep 2019 10:00:00 U16-18 BOYS East Draw - Quarter Final - 2 Louis Maha Viro Deo Tarigan Kenneth Legacy
Sun Sep 2019 10:00:00 U16-18 BOYS East Draw - Quarter Final - 3 Damar Aryaputra Rahman Bryan Justin Valentino Derek
Sun Sep 2019 10:00:00 U10 ORANGE East Draw - Semi Final - 2 Ryond Audric Tan Phillipe Bawono
Sun Sep 2019 10:30:00 U10 ORANGE East Draw - Semi Final - 1 Justin Suryadi Muhammad Farhan
Sun Sep 2019 11:30:00 U14 BOYS Semi Final - 1 Valentino Bagas Kurniadhika Arviansyah Galih
Sun Sep 2019 11:30:00 U14 BOYS Semi Final - 2 Raffi Ahmad Martadiredja Bagus Sandika Yusaka
Sun Sep 2019 11:30:00 U16-18 BOYS East Draw - Quarter Final - 4 Christopher Tandjung Ajhe Ray Delrian
Sun Sep 2019 12:00:00 U12 BOYS East Draw - Semi Final - 1 Eric Matthew Gunawan Bryan Wilson
Sun Sep 2019 13:00:00 U12 GIRLS Pool A Match 3 Novita Gita Purwasih Rebecca Darmawan
Sun Sep 2019 13:00:00 U14 GIRLS East Draw - Semi Final - 1 Zoelfanka Saputra Alaia Afief
Sun Sep 2019 13:00:00 U14 GIRLS East Draw - Semi Final - 2 Sameera Talwar Siti Lailatul Farah
Sun Sep 2019 13:30:00 U12 BOYS East Draw - Semi Final - 2 Joachim Mika Gunawan Rafa Jeconia Verdasco
Sun Sep 2019 14:30:00 U16-18 GIRLS Pool A Match 3 Ina Winata Kusuma Emma Gunarso
Sun Sep 2019 15:30:00 U12 GIRLS Pool A Match 1 Clarinta Kyara Feisal Novita Gita Purwasih
Sun Sep 2019 17:00:00 U16-18 GIRLS Pool A Match 1 Siti Nurul Aisyah Ina Winata Kusuma
Loading…