• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)

Date:
23 August 2019 - 25 August 2019
Venue :
SULTAN HOTEL & RESIDENCE - JAKARTA
Contact :
+6221 57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :
By Online system at the website: www.sportama.com
Deadline :

U8 (red) : Friday, August 23, 2019 at 6.00pm

U10/U12/U14/U16-18 : Wednesday, August 21, 2019 at 6.00pm

Fee :

IDR 300.000 /person : for U8 (red)

IDR 350.000 /person : for U10,U12,U14,U16-18

Divisions:

U8 : born on or after January 01, 2011

U10 : born on or after January 01, 2009

U12 : born on or after January 01, 2007

U14 : born on or after January 01, 2005

U16-18 : born on or after January 01, 2001

Schedule of play :

The Drawing & Schedule of play will be posting on Thursday, August 22, 2019 at noon.

For U8 (red balls), all matches will be playing on Sunday, August 25 at 9.00am

Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Jamie Daryanto Lucky tennis school
2 Matthew Ian Tjokro Sportama
3 Revano Ramma Vita's tennis academy
4 Asad Saleem
5 Roman Sada STI
6 Oliver Kenzo Tan

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Liam Gunawan STI
2 Shawn Alamsyah STI
3 Phillipe Bawono Sportama
4 Rafael Ramma
5 Axel Verrell Ie Lucky Tennis School
6 Adrien Rahman
7 Justin Suryadi sportama
8 Ryond Audric Tan DKI

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Justin Ferry Franklin RockStar Gym
2 Albertus Sebastian Hendrawan AD Tennis Academy
3 Dan' Ibrahim Dhuha DHTSC
4 Titouan Parrod JITA
5 Yosia Nirwasita Agung ZETEC SERANG
6 Samuel Putra Toratio Ramma JITA
7 Raffa Rizky Ramadhan NSTC
8 Elroy Hendera KTKG
9 Reaven Rio Suryana RTC
10 Kautsar Nazil Kota Serang
11 Bixenta Adzkaa Feisal Rockstar - DKI
12 Hirzi Rafatin Zafran JITA
13 Jordan Faith Suryaatmadja DKI

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Justin Alamsyah STI
2 Raynard Joseph Taneka
3 Muhammad Alfaradu Sumirat Kaltim
4 Rafalentino Da Costa DKI-Jita
5 Kaycee Tjandradjaja One Academy
6 Joachim Mika Gunawan Lucky Tennis School
7 Keitaro Hendrajanto
8 Barindra Surjaudaja
9 Shiryu Sakamoto JITA
10 Gardan Hermawan DKI
11 Rafa Jeconia Verdasco Babel
12 Raphael Rio Suryana RTC
13 Joseph Owen Lauw Lucky Tennis School
14 Jason Suryadi sportama
15 Dwi Ade Rahmantoro DKI - YBTA
16 Jamond Tsang Suwandi Lucky Tennis School
17 Marc Gabriel Sasetia JITA
18 M.Mouressi Urwah Muqorib
19 Rafael Jose Soesilo BBS semarang

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Althaf Aziz
2 Valentino Bagas Kurniadhika Lebak Lestari Tennis Camp
3 Joshua Eldridge Jusuf One Tennis Academy
4 Jaydon Barki STI
5 Teuku Rafael Rafferty BSD
6 Vincent Johann Wibisono Jakarta
7 Bagus Sandika Yusaka Bogor-STI
8 Razan Dhawy Atmaja DKI - JITA
9 Firdaus Ivanda Pekalongan
10 Ahmad Fauzan Cirebon - jita
11 Arviansyah Galih Indramayu
12 Arsya Philo Wisyesa Putra Sjarifuddin Twin club tangsel
13 Theodorus Tito Triantono

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Adrian Maulana
2 Akash Karekatte
3 Mousa Khalil Ayesh Bunge Nahor Tennis Program
4 Jayden Farrel Jusuf One Tennis Academy
5 Louis Maha Viro Deo Tarigan DKI - STI
6 Omar Saleem
7 James Mckenzie
8 Ferrel Hugo Gunawan Spo Tennis Institute
9 Pranav Suri Jakarta Tennis Academy - Greg Munoz
10 Nigel Ong Trainme
11 Aldrin Ong Trainme
12 M.Nur Alfachry Cianjur - Jita
13 Samvid Chaitanya Andhare
14 Johansyah Indradewa LEWIS
15 Ajhe Ray Delrian LLTC
16 Ishaan Keswani STI / DKI
17 Jeremy Morgan Isman Trainme, Sonny Ratag dan Jakarta Tennis Academy
18 Bryan Justin Valentino Derek

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Joelle Faith Jusuf One Tennis Academy
2 Joanne Sifra Hutabarat STI
3 Cleantha Vanozza Feisal Rockstar Gym Jakarta

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Madeline Ivy Tjokro Sportama
2 Faith Auditeur Sridjaja Sportama
3 Hagia Sofhia DKI
4 Joycelline Daryll C. Mangunsong Bstc bangka (bbl)
5 Karen Yap Sportama
6 Karina B Sucipto LTS

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Koko Sakai jakarta tennis academy
2 Milanesa Briana Susanto
3 Hope Putri Toratio Ramma JITA
4 Maula Sa'ya Kota Serang

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Audrey Lu
2 Novita Gita Purwasih Bekasi
3 Callista Gandha
4 Marvena Maulida Serang-banten
5 Clarinta Kyara Feisal Rockstar - DKI
6 Catelyn Isman DKI - LLTC

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Farra Novianti Sabila Bogor

MAIN DRAW

POS PLAYER Club / Kota / Provinsi
1 Victoria Ayu Dita Wibisono Jakarta
2 Emma Gunarso BSJ
3 Zelda Gracia Muttaqin Depok
4 Alaia Zayna Afief Lucky
5 Sameera Talwar

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
BOYS U10 GREEN

  • 1
  • Dan' Ibrahim Dhuha

  • -

  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Hirzi Rafatin Zafran

  • 0
  • 1
  • -
  • 4
  • Samuel Putra Toratio Ramma

  • 4
  • 4
  • -
  • 5
  • Bixenta Adzkaa Feisal

  • -
  • -
  • -
  • 6
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 7
  • Yosia Nirwasita Agung

  • 4
  • 4
  • -
  • 8
  • Reaven Rio Suryana

  • 1
  • 0
  • -
  • 9
  • Elroy Hendera

  • 5
  • 4
  • 7
  • 10
  • Titouan Parrod

  • 4
  • 1
  • 10
  • 11
  • Raffa Rizky Ramadhan

  • 0
  • 1
  • -
  • 12
  • Kautsar Nazil

  • 4
  • 4
  • -
  • 13
  • Justin Ferry Franklin

  • -
  • -
  • -
  • 14
  • Albertus Sebastian Hendrawan

  • -
  • wo
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Jordan Faith Suryaatmadja

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Dan' Ibrahim Dhuha

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Samuel Putra Toratio Ramma

  • 0
  • 0
  • -
  •  
  • Bixenta Adzkaa Feisal

  • 2
  • 2
  • -
  •  
  • Yosia Nirwasita Agung

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Titouan Parrod

  • 2
  • 1
  • -
  •  
  • Kautsar Nazil

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Albertus Sebastian Hendrawan

  • 0
  • 0
  • -
  •  
  • Jordan Faith Suryaatmadja

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Dan' Ibrahim Dhuha

  • 4
  • 4
  • -
  •  
  • Yosia Nirwasita Agung

  • 0
  • 0
  • -
  •  
  • Kautsar Nazil

  • 4
  • 5
  • -
  •  
  • Jordan Faith Suryaatmadja

  • 2
  • 3
  • -
  •  
  • Dan' Ibrahim Dhuha

  • 4
  • 3
  • 10
  •  
  • Kautsar Nazil

  • 2
  • 5
  • 3

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
BOYS U14

  • 1
  • Valentino Bagas Kurniadhika

  • -

  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Arviansyah Galih

  • 6
  • 6
  • -
  • 4
  • Joshua Eldridge Jusuf

  • 4
  • 4
  • -
  • 5
  • Bagus Sandika Yusaka

  • 3
  • 6
  • 8
  • 6
  • Teuku Rafael Rafferty

  • 6
  • 3
  • 10
  • 7
  • Vincent Johann Wibisono

  • 2
  • 4
  • -
  • 8
  • Ahmad Fauzan

  • 6
  • 6
  • -
  • 9
  • Jaydon Barki

  • 6
  • 6
  • -
  • 10
  • Althaf Aziz

  • 1
  • 0
  • -
  • 11
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Arsya Philo Wisyesa Putra Sjarifuddin

  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Firdaus Ivanda

  • 6
  • 6
  • -
  • 14
  • Theodorus Tito Triantono

  • 0
  • 0
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Razan Dhawy Atmaja

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Valentino Bagas Kurniadhika

  • 6
  • 4
  • -
  •  
  • Arviansyah Galih

  • 7
  • 6
  • -
  •  
  • Teuku Rafael Rafferty

  • 0
  • 1
  • -
  •  
  • Ahmad Fauzan

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jaydon Barki

  • 5
  • -
  • -
  •  
  • Arsya Philo Wisyesa Putra Sjarifuddin

  • 3
  • Ret
  • -
  •  
  • Firdaus Ivanda

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Razan Dhawy Atmaja

  • 4
  • 2
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Arviansyah Galih

  • 2
  • 3
  • -
  •  
  • Ahmad Fauzan

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jaydon Barki

  • 6
  • 1
  • -
  •  
  • Firdaus Ivanda

  • 7
  • 6
  • -
  •  
  • Ahmad Fauzan

  • 5
  • 6
  • 2
  •  
  • Firdaus Ivanda

  • 7
  • 0
  • 10

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
BOYS U16-18

  • 1
  • Ajhe Ray Delrian

  • -
  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Mousa Khalil Ayesh

  • 0
  • 1
  • -
  • 4
  • Ishaan Keswani

  • 6
  • 6
  • -
  • 5
  • Pranav Suri

  • -
  • -
  • -
  • 6
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 7
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Omar Saleem

  • -
  • -
  • -
  • 9
  • Bryan Justin Valentino Derek

  • -
  • -
  • -
  • 10
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 11
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Johansyah Indradewa

  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Samvid Chaitanya Andhare

  • -
  • -
  • -
  • 14
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Aldrin Ong

  • -
  • -
  • -
  • 17
  • M.Nur Alfachry

  • -
  • -
  • -
  • 18
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 19
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 20
  • Ferrel Hugo Gunawan

  • -
  • -
  • -
  • 21
  • James Mckenzie

  • -
  • -
  • -
  • 22
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 23
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 24
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan

  • -
  • -
  • -
  • 25
  • Jayden Farrel Jusuf

  • -
  • -
  • -
  • 26
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 27
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 28
  • Adrian Maulana

  • -
  • -
  • -
  • 29
  • Akash Karekatte

  • 6
  • 6
  • -
  • 30
  • Nigel Ong

  • 0
  • 0
  • -
  • 31
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 32
  • Jeremy Morgan Isman

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Ajhe Ray Delrian

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Ishaan Keswani

  • 2
  • 0
  • -
  •  
  • Pranav Suri

  • 0
  • 4
  • -
  •  
  • Omar Saleem

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Bryan Justin Valentino Derek

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Johansyah Indradewa

  • 1
  • 2
  • -
  •  
  • Samvid Chaitanya Andhare

  • 3
  • 2
  • -
  •  
  • Aldrin Ong

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • M.Nur Alfachry

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Ferrel Hugo Gunawan

  • 0
  • 1
  • -
  •  
  • James Mckenzie

  • 3
  • 4
  • -
  •  
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jayden Farrel Jusuf

  • 6
  • 5
  • 10
  •  
  • Adrian Maulana

  • 2
  • 7
  • 7
  •  
  • Akash Karekatte

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jeremy Morgan Isman

  • 1
  • 3
  • -
  •  
  • Ajhe Ray Delrian

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Omar Saleem

  • 3
  • 4
  • -
  •  
  • Bryan Justin Valentino Derek

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Aldrin Ong

  • 1
  • 0
  • -
  •  
  • M.Nur Alfachry

  • 3
  • 1
  • -
  •  
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jayden Farrel Jusuf

  • 1
  • 2
  • -
  •  
  • Akash Karekatte

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Ajhe Ray Delrian

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Bryan Justin Valentino Derek

  • 2
  • 4
  • -
  •  
  • Louis Maha Viro Deo Tarigan

  • 6
  • 6
  • 6
  •  
  • Akash Karekatte

  • 4
  • 7
  • 10
  •  
  • Ajhe Ray Delrian

  • 5
  • 6
  • 8
  •  
  • Akash Karekatte

  • 7
  • 3
  • 10

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
GIRLS U10 GREEN

Group A
No Name Maula Sa'ya Milanesa Briana Susanto Hope Putri Toratio Ramma Koko Sakai Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Maula Sa'ya
- - -
- - -
1 0 -
4 4 -
4 4 -
0 0 -
4 4 -
0 0 -
3 2 1
-
-
-
-
- II
2 Milanesa Briana Susanto
4 4 -
1 0 -
- - -
- - -
4 4 -
1 0 -
4 4 -
0 0 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
3 Hope Putri Toratio Ramma
0 0 -
4 4 -
1 0 -
4 4 -
- - -
- - -
4 4 -
0 0 -
3 1 2
-
-
-
-
- III
4 Koko Sakai
0 0 -
4 4 -
0 0 -
4 4 -
0 0 -
4 4 -
- - -
- - -
3 - 3
-
-
-
-
- IV

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
GIRLS U12

  • 1
  • Clarinta Kyara Feisal

  • -
  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Marvena Maulida

  • 6
  • 6
  • -
  • 4
  • Callista Gandha

  • 1
  • 0
  • -
  • 5
  • Audrey Lu

  • 0
  • 0
  • -
  • 6
  • Catelyn Isman

  • 6
  • 6
  • -
  • 7
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Novita Gita Purwasih

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Clarinta Kyara Feisal

  • 5
  • 4
  • -
  •  
  • Marvena Maulida

  • 7
  • 6
  • -
  •  
  • Catelyn Isman

  • 0
  • 1
  • -
  •  
  • Novita Gita Purwasih

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Marvena Maulida

  • 0
  • 0
  • -
  •  
  • Novita Gita Purwasih

  • 6
  • 6
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
GIRLS U16-18

Group A
No Name Victoria Ayu Dita Wibisono Emma Gunarso Zelda Gracia Muttaqin Alaia Zayna Afief Sameera Talwar Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Victoria Ayu Dita Wibisono
- - -
- - -
7 3 7
5 6 10
1 1 -
6 6 -
3 4 -
6 6 -
0 0 -
6 6 -
4 - 4
-
-
-
-
- V
2 Emma Gunarso
5 6 10
7 3 7
- - -
- - -
0 0 -
6 6 -
1 2 -
6 6 -
0 1 -
6 6 -
4 1 3
-
-
-
-
- IV
3 Zelda Gracia Muttaqin
6 6 -
1 1 -
6 6 -
0 0 -
- - -
- - -
6 6 -
0 0 -
1 3 -
6 6 -
4 3 1
-
-
-
-
- II
4 Alaia Zayna Afief
6 6 -
3 4 -
6 6 -
1 2 -
0 0 -
6 6 -
- - -
- - -
1 2 -
6 6 -
4 2 2
-
-
-
-
- III
5 Sameera Talwar
6 6 -
0 0 -
6 6 -
0 1 -
6 6 -
1 3 -
6 6 -
1 2 -
- - -
- - -
4 4 -
-
-
-
-
- I

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U10 ORANGE

  • 1
  • Phillipe Bawono

  • -

  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Rafael Ramma

  • -
  • 6
  • -
  • 4
  • Liam Gunawan

  • -
  • 2
  • -
  • 5
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  • 6
  • Axel Verrell Ie

  • -
  • 3
  • -
  • 7
  • Hagia Sofhia

  • -
  • 6
  • -
  • 8
  • Shawn Alamsyah

  • -
  • 2
  • -
  • 9
  • Adrien Rahman

  • -
  • 2
  • -
  • 10
  • Madeline Ivy Tjokro

  • -
  • 6
  • -
  • 11
  • Joycelline Daryll C. Mangunsong

  • -
  • 3
  • -
  • 12
  • Karen Yap

  • -
  • 6
  • -
  • 13
  • Faith Auditeur Sridjaja

  • -
  • 1
  • -
  • 14
  • Ryond Audric Tan

  • -
  • 6
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Karina B Sucipto

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Phillipe Bawono

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Rafael Ramma

  • -
  • 1
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Hagia Sofhia

  • -
  • 1
  • -
  •  
  • Madeline Ivy Tjokro

  • -
  • 1
  • -
  •  
  • Karen Yap

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Ryond Audric Tan

  • -
  • 5
  • -
  •  
  • Karina B Sucipto

  • -
  • 7
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Phillipe Bawono

  • -
  • 2
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Karen Yap

  • -
  • 7
  • -
  •  
  • Karina B Sucipto

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Justin Suryadi

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Karen Yap

  • -
  • 2
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
BOYS U12

  • 1
  • Rafalentino Da Costa

  • -
  • -
  • -
  • 2
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Barindra Surjaudaja

  • -
  • wo
  • -
  • 4
  • Raynard Joseph Taneka

  • -
  • -
  • -
  • 5
  • Kaycee Tjandradjaja

  • -
  • -
  • -
  • 6
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 7
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 8
  • Rafael Jose Soesilo

  • -
  • -
  • -
  • 9
  • Muhammad Alfaradu Sumirat

  • -
  • -
  • -
  • 10
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 11
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 12
  • Jamond Tsang Suwandi

  • -
  • -
  • -
  • 13
  • Gardan Hermawan

  • -
  • -
  • -
  • 14
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 15
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Keitaro Hendrajanto

  • -
  • -
  • -
  • 17
  • Rafa Jeconia Verdasco

  • -
  • -
  • -
  • 18
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 19
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 20
  • Joachim Mika Gunawan

  • -
  • -
  • -
  • 21
  • Jason Suryadi

  • 7
  • 4
  • 7
  • 22
  • Shiryu Sakamoto

  • 5
  • 6
  • 10
  • 23
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 24
  • Dwi Ade Rahmantoro

  • -
  • -
  • -
  • 25
  • Marc Gabriel Sasetia

  • -
  • -
  • -
  • 26
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 27
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 28
  • Raphael Rio Suryana

  • -
  • -
  • -
  • 29
  • Joseph Owen Lauw

  • 6
  • 6
  • -
  • 30
  • Justin Alamsyah

  • 0
  • 3
  • -
  • 31
  • BYE

  • -
  • -
  • -
  • 32
  • M.mouressi Urwah Muqorib

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Rafalentino Da Costa

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Barindra Surjaudaja

  • 0
  • 0
  • -
  •  
  • Kaycee Tjandradjaja

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Rafael Jose Soesilo

  • -
  • wo
  • -
  •  
  • Muhammad Alfaradu Sumirat

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Jamond Tsang Suwandi

  • 1
  • 1
  • -
  •  
  • Gardan Hermawan

  • 6
  • 4
  • 8
  •  
  • Keitaro Hendrajanto

  • 4
  • 6
  • 10
  •  
  • Rafa Jeconia Verdasco

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Joachim Mika Gunawan

  • 4
  • 3
  • -
  •  
  • Shiryu Sakamoto

  • 0
  • 2
  • -
  •  
  • Dwi Ade Rahmantoro

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Marc Gabriel Sasetia

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Raphael Rio Suryana

  • 3
  • 1
  • -
  •  
  • Joseph Owen Lauw

  • 0
  • 1
  • -
  •  
  • M.mouressi Urwah Muqorib

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Rafalentino Da Costa

  • 6
  • 7
  • -
  •  
  • Rafael Jose Soesilo

  • 3
  • 6
  • -
  •  
  • Muhammad Alfaradu Sumirat

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Keitaro Hendrajanto

  • 2
  • 1
  • -
  •  
  • Rafa Jeconia Verdasco

  • 7
  • 6
  • -
  •  
  • Dwi Ade Rahmantoro

  • 5
  • 1
  • -
  •  
  • Marc Gabriel Sasetia

  • 1
  • 1
  • -
  •  
  • M.mouressi Urwah Muqorib

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • -

  • -
  • -
  • -
  •  
  • Rafalentino Da Costa

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Muhammad Alfaradu Sumirat

  • 1
  • 2
  • -
  •  
  • Rafa Jeconia Verdasco

  • 0
  • 2
  • -
  •  
  • M.mouressi Urwah Muqorib

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • Rafalentino Da Costa

  • 6
  • 6
  • -
  •  
  • M.mouressi Urwah Muqorib

  • 3
  • 4
  • -

SPORTAMA JUNIOR CHAMPIONSHIPS VI - 2019 (PNP & UTR POINTS)
U8 Red Balls

Group A
No Name Joelle Faith Jusuf Frederick Richard Wijaya Joanne Sifra Hutabarat Asad Saleem Oliver Kenzo Tan - Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Joelle Faith Jusuf
- - -
- - -
- 4 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 2 -
- 10 -
- 4 -
- - -
- - -
4 2 2
-
-
-
-
- -
2 Frederick Richard Wijaya
- 10 -
- 4 -
- - -
- - -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 7 -
- - -
- - -
4 4 -
-
-
-
-
- I
3 Joanne Sifra Hutabarat
- 10 -
- 9 -
- 8 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- 8 -
- - -
- - -
4 3 -
-
-
-
-
- II
4 Asad Saleem
- 2 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 5 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 8 -
- - -
- - -
4 1 3
-
-
-
-
- -
5 Oliver Kenzo Tan
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- - -
- - -
- - -
- - -
4 - 4
-
-
-
-
- -
6 -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
- - -
-
-
-
-
- -
Group B
No Name Matthew Ian Tjokro Cleantha Vanozza Feisal Revano Ramma Roselin Wijaya Roman Sada Jamie Daryanto Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Matthew Ian Tjokro
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
- 9 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 8 -
5 3 2
-
-
-
-
- -
2 Cleantha Vanozza Feisal
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
- 4 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 7 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
5 - 5
-
-
-
-
- -
3 Revano Ramma
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 4 -
- - -
- - -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 7 -
5 4 1
-
-
-
-
- -
4 Roselin Wijaya
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 4 -
- 4 -
- 10 -
- - -
- - -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- 9 -
5 4 1
-
-
-
-
- I
5 Roman Sada
- 8 -
- 10 -
- 10 -
- 7 -
- 4 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- - -
- - -
- 3 -
- 10 -
5 1 4
-
-
-
-
- II
6 Jamie Daryanto
- 8 -
- 10 -
- 10 -
- 6 -
- 7 -
- 10 -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 3 -
- - -
- - -
5 3 2
-
-
-
-
- -
  • 1
  • Frederick Richard Wijaya

  • -
  • 5
  • -
  • 2
  • Roselin Wijaya

  • -
  • 10
  • -
  • 3
  • Revano Ramma

  • -
  • 10
  • -
  • 4
  • Joanne Sifra Hutabarat

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Roselin Wijaya

  • -
  • 5
  • -
  •  
  • Revano Ramma

  • -
  • 10
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Fri Aug 2019 13:30:00 BOYS U16-18 32th round - 2 Mousa Khalil Ayesh Ishaan Keswani
Fri Aug 2019 13:30:00 BOYS U16-18 32th round - 15 Akash Karekatte Nigel Ong
Fri Aug 2019 15:00:00 BOYS U12 32th round - 2 Barindra Surjaudaja Raynard Joseph Taneka
Fri Aug 2019 15:00:00 BOYS U12 32th round - 11 Jason Suryadi Shiryu Sakamoto
Fri Aug 2019 16:00:00 BOYS U14 16th Round - 4 Vincent Johann Wibisono Ahmad Fauzan
Fri Aug 2019 16:00:00 BOYS U12 32th round - 15 Joseph Owen Lauw Justin Alamsyah
Fri Aug 2019 17:00:00 BOYS U14 16th Round - 3 Bagus Sandika Yusaka Teuku Rafael Rafferty
Fri Aug 2019 17:00:00 BOYS U14 16th Round - 7 Firdaus Ivanda Theodorus Tito Triantono
Fri Aug 2019 18:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 4 Victoria Ayu Dita Wibisono Sameera Talwar
Fri Aug 2019 18:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 6 Emma Gunarso Alaia Zayna Afief
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Aug 2019 08:00:00 BOYS U10 GREEN 16th Round - 2 Hirzi Rafatin Zafran Samuel Putra Toratio Ramma
Sat Aug 2019 08:00:00 BOYS U10 GREEN 16th Round - 4 Yosia Nirwasita Agung Reaven Rio Suryana
Sat Aug 2019 08:00:00 BOYS U10 GREEN 16th Round - 5 Elroy Hendera Titouan Parrod
Sat Aug 2019 08:00:00 BOYS U10 GREEN 16th Round - 6 Raffa Rizky Ramadhan Kautsar Nazil
Sat Aug 2019 09:00:00 BOYS U10 GREEN 16th Round - 7 Justin Ferry Franklin Albertus Sebastian Hendrawan
Sat Aug 2019 09:00:00 BOYS U14 16th Round - 5 Jaydon Barki Althaf Aziz
Sat Aug 2019 09:00:00 GIRLS U10 GREEN Pool A Match 2 Maula Sa'ya Hope Putri Toratio Ramma
Sat Aug 2019 09:00:00 GIRLS U10 GREEN Pool A Match 5 Milanesa Briana Susanto Koko Sakai
Sat Aug 2019 10:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 2 Rafael Ramma Liam Gunawan
Sat Aug 2019 10:00:00 BOYS U12 16th Round - 1 Rafalentino Da Costa Barindra Surjaudaja
Sat Aug 2019 10:00:00 BOYS U12 16th Round - 2 Kaycee Tjandradjaja Rafael Jose Soesilo
Sat Aug 2019 10:00:00 BOYS U12 16th Round - 3 Muhammad Alfaradu Sumirat Jamond Tsang Suwandi
Sat Aug 2019 10:00:00 BOYS U12 16th Round - 4 Gardan Hermawan Keitaro Hendrajanto
Sat Aug 2019 10:30:00 U10 ORANGE 16th Round - 3 Justin Suryadi Axel Verrell Ie
Sat Aug 2019 11:00:00 BOYS U14 16th Round - 2 Arviansyah Galih Joshua Eldridge Jusuf
Sat Aug 2019 11:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 4 Hagia Sofhia Shawn Alamsyah
Sat Aug 2019 11:00:00 U10 ORANGE 16th Round - 5 Adrien Rahman Madeline Ivy Tjokro
Sat Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 16th Round - 5 Rafa Jeconia Verdasco Joachim Mika Gunawan
Sat Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 16th Round - 6 Shiryu Sakamoto Dwi Ade Rahmantoro
Sat Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 16th Round - 7 Marc Gabriel Sasetia Raphael Rio Suryana
Sat Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 16th Round - 8 Joseph Owen Lauw M.mouressi Urwah Muqorib
Sat Aug 2019 11:30:00 U10 ORANGE 16th Round - 6 Joycelline Daryll C. Mangunsong Karen Yap
Sat Aug 2019 11:30:00 U10 ORANGE 16th Round - 7 Faith Auditeur Sridjaja Ryond Audric Tan
Sat Aug 2019 12:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 1 Ajhe Ray Delrian Ishaan Keswani
Sat Aug 2019 12:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 2 Pranav Suri Omar Saleem
Sat Aug 2019 12:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 3 Bryan Justin Valentino Derek Johansyah Indradewa
Sat Aug 2019 12:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 4 Samvid Chaitanya Andhare Aldrin Ong
Sat Aug 2019 12:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 5 M.Nur Alfachry Ferrel Hugo Gunawan
Sat Aug 2019 12:00:00 U10 ORANGE Quarter Final - 1 Phillipe Bawono Rafael Ramma
Sat Aug 2019 12:00:00 U10 ORANGE Quarter Final - 2 Justin Suryadi Hagia Sofhia
Sat Aug 2019 12:30:00 U10 ORANGE Quarter Final - 3 Madeline Ivy Tjokro Karen Yap
Sat Aug 2019 12:30:00 U10 ORANGE Quarter Final - 4 Ryond Audric Tan Karina B Sucipto
Sat Aug 2019 13:00:00 BOYS U14 Quarter Final - 2 Teuku Rafael Rafferty Ahmad Fauzan
Sat Aug 2019 13:00:00 BOYS U14 Quarter Final - 4 Firdaus Ivanda Razan Dhawy Atmaja
Sat Aug 2019 13:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 6 James Mckenzie Louis Maha Viro Deo Tarigan
Sat Aug 2019 13:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 7 Jayden Farrel Jusuf Adrian Maulana
Sat Aug 2019 13:00:00 BOYS U16-18 16th Round - 8 Akash Karekatte Jeremy Morgan Isman
Sat Aug 2019 13:00:00 GIRLS U10 GREEN Pool A Match 3 Maula Sa'ya Koko Sakai
Sat Aug 2019 14:00:00 BOYS U14 Quarter Final - 1 Valentino Bagas Kurniadhika Arviansyah Galih
Sat Aug 2019 14:00:00 BOYS U14 Quarter Final - 3 Jaydon Barki Arsya Philo Wisyesa Putra Sjarifuddin
Sat Aug 2019 14:00:00 GIRLS U10 GREEN Pool A Match 4 Milanesa Briana Susanto Hope Putri Toratio Ramma
Sat Aug 2019 14:00:00 GIRLS U12 Quarter Final - 3 Audrey Lu Catelyn Isman
Sat Aug 2019 14:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 2 Victoria Ayu Dita Wibisono Zelda Gracia Muttaqin
Sat Aug 2019 14:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 7 Emma Gunarso Sameera Talwar
Sat Aug 2019 15:00:00 BOYS U10 GREEN Quarter Final - 1 Dan' Ibrahim Dhuha Samuel Putra Toratio Ramma
Sat Aug 2019 15:00:00 BOYS U10 GREEN Quarter Final - 2 Bixenta Adzkaa Feisal Yosia Nirwasita Agung
Sat Aug 2019 15:00:00 BOYS U10 GREEN Quarter Final - 3 Titouan Parrod Kautsar Nazil
Sat Aug 2019 15:00:00 BOYS U10 GREEN Quarter Final - 4 Albertus Sebastian Hendrawan Jordan Faith Suryaatmadja
Sat Aug 2019 15:00:00 GIRLS U12 Quarter Final - 2 Marvena Maulida Callista Gandha
Sat Aug 2019 16:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 3 Victoria Ayu Dita Wibisono Alaia Zayna Afief
Sat Aug 2019 17:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 5 Emma Gunarso Zelda Gracia Muttaqin
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Aug 2019 08:00:00 GIRLS U12 Semi Final - 1 Clarinta Kyara Feisal Marvena Maulida
Sun Aug 2019 08:00:00 GIRLS U12 Semi Final - 2 Catelyn Isman Novita Gita Purwasih
Sun Aug 2019 08:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 1 Victoria Ayu Dita Wibisono Emma Gunarso
Sun Aug 2019 08:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 8 Zelda Gracia Muttaqin Alaia Zayna Afief
Sun Aug 2019 09:00:00 BOYS U14 Semi Final - 1 Arviansyah Galih Ahmad Fauzan
Sun Aug 2019 09:00:00 BOYS U14 Semi Final - 2 Jaydon Barki Firdaus Ivanda
Sun Aug 2019 09:00:00 U10 ORANGE Semi Final - 1 Phillipe Bawono Justin Suryadi
Sun Aug 2019 09:30:00 U10 ORANGE Semi Final - 2 Karen Yap Karina B Sucipto
Sun Aug 2019 10:00:00 BOYS U10 GREEN Semi Final - 1 Dan' Ibrahim Dhuha Yosia Nirwasita Agung
Sun Aug 2019 10:00:00 BOYS U10 GREEN Semi Final - 2 Kautsar Nazil Jordan Faith Suryaatmadja
Sun Aug 2019 10:00:00 BOYS U16-18 Semi Final - 1 Ajhe Ray Delrian Bryan Justin Valentino Derek
Sun Aug 2019 10:00:00 BOYS U16-18 Semi Final - 2 Louis Maha Viro Deo Tarigan Akash Karekatte
Sun Aug 2019 10:00:00 GIRLS U16-18 Pool A Match 9 Zelda Gracia Muttaqin Sameera Talwar
Sun Aug 2019 11:00:00 GIRLS U10 GREEN Pool A Match 1 Maula Sa'ya Milanesa Briana Susanto
Sun Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 Semi Final - 1 Rafalentino Da Costa Muhammad Alfaradu Sumirat
Sun Aug 2019 11:00:00 BOYS U12 Semi Final - 2 Rafa Jeconia Verdasco M.mouressi Urwah Muqorib
Loading…